Školní kolo olympiády v českém jazyce

Dne 5. 12. 2017 se uskutečnilo školní kolo olympiády v českém jazyce. Vždy je určené pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků osmiletých gymnázií. Na naší škole se ho letos zúčastnilo 18 žáků – z 8. A, 8. B, 9. A a 9. B. Jazykových a slohových úkolů se nejlépe zhostily žákyně z 9. A, ale poděkování za snahu patří všem zúčastněným.

Vánoční jarmark

V úterý 19. 12. 2017 se na naší škole konal již po několikáté Vánoční jarmark. Naše třída se zhostila nelehkého úkolu – příprava vánoční kavárny. Celý den jsme  s paní učitelku Kolandovou a panem učitelem Hradeckým připravovali výzdobu jídelny, pekli jsme pizzy a připravovali to, co nám upekly naše maminky a babičky – za to jim všem patří velký dík.

Přání

přáníbb

Za všechny pracovníky školy přeji klidný vánoční čas a úspěšný nový rok.

Mgr. Petr Jíša, ředitel školy

Vánoční setkání v Ekocentru

Bára s Jirkou se stali průvodci vánočním programem v Ekocentru a my, třeťáci, jsme si to náležitě užili.

Seznámili jsme se s kořením, které k Vánocům neodmyslitelně patří, z toho skořici jsme použili k posypu houstiček, které jsme vlastnoručně upletli a upekli. Vyrobili jsme si jmenovky na dárky a nejvíc nás bavilo vyrábění zvonečků z vosku. Mezitím jsme si vánočně povídali a zpívali s Jirkou a kytarou koledy.

Jsme rádi, že návštěva Ekocentra přispěla ke sváteční adventní náladě.

Třeťáci

Adventní vazba - soutěž

7.12.2017 se tři dívky z 9.A – Adéla Cinerová, Ludmila Brýlová a Klára Venderová, zúčastnily v Benešově na SZeŠ okresního kola soutěže – Adventní vazba.

V kategorii "Nejkrásnější vánoční dekorace"obsadily krásné 3.místo.

Gratulujeme.

Jitka Bohatová

Žáci I.stupně vyhráli krajské kolo-šachy

Po listopadovém vítězství v regionálním kole Přeboru škol postoupilo družstvo prvního stupně (Adam Slavík, Vojtěch Vopálka, Barbora Slavíková, Matěj Fiala, Petr Jíša) do krajského kola, které se konalo v Neratovicích. Konkurence ve středočeském kraji je obrovská, o čemž svědčí mimo jiné to, že před posledním kolem mohlo na vítězství v turnaji teoreticky pomýšlet až 8 družstev. O to cennější je vysoká výhra 4:0 Vorliny nad ZŠ Sedlčany a konečné první místo s dvoubodovým náskokem před druhou ZŠ Sázava, která tak potvrdila letošní převahu škol z Benešovska. Opět jsme tedy postoupili na finálové kolo, kterého se zúčastní 28 družstev z celé České republiky.

Žákům gratulujeme, děkujeme za výbornou reprezentaci školy a přejeme, ať si finálové kolo, které se uskuteční v červnu nejspíš ve Zlíně, užijí a ať se jim daří.

Ivo Hradecký

Výlet šesťáků do Prahy

Šesťáci zavítali 11. prosince do předvánoční Prahy. V divadle Hybernia zhlédli muzikál Sněhová královna volně zpracovaný podle pohádky H. Ch. Andersena. V muzikálu jim zazpívali Mahulena Bočanová, Ivana Korolová, Peter Strenáčik, Jan Kopečnýa další. Poté absolvovali prohlídku Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí. Uchvátily je především soukromé a audienční prostory arcibiskupa, kam se běžně veřejnost nedostane.

Vyučující 6. ročníku

Turnaj v sálové kopané

Dne 29.11. se žáci 8. a 9. třídy ZŠ Vorlina zúčastnili finálového turnaje v sálové kopané ve městě Benešov. Turnaj zpříjemnila svou návštěvou fotbalová legenda Ján Geleta (majitel stříbrné medaile z LOH 1964). Pan Geleta o přestávce vyprávěl svůj fotbalový příběh a podělil se o pár cenných rad.

V prvním zápase proti ZŠ Ondřejov se nám nedařilo v koncovce, naopak soupeř trestal téměř z každé šance, což vedlo k prohře 2:5. Do druhého zápasu proti ZŠ Bystřice nastoupili žáci s větší pokorou, a hlavně chutí poprat se o co nejlepší výsledek. Bystřici jsme bez problému přehráli a zaslouženě vyhráli 2:0. Do posledního zápasu proti ZŠ Sídliště jsme vzhledem k výsledkům ostatních zápasů stále šli s nadějí na celkové 1. místo v turnaji, stačilo Sídliště porazit v základní hrací době. I přes obrovskou snahu a výborný týmový výkon se nám nepodařilo vyhrát a zápas skončil remízou 2:2. V turnaji jsme nakonec obsadili celkové 2. místo.

Sestava: Dominik Ježek, Lukáš Krňanský ©, Marek Pešek, Filip Vávra, David Rek, Jan Žirovnický, Jakub Švec

Vánoční jarmark

pozvánkabb

pozvánka

Sedmáci na exkurzi na Domažlicku

V úterý 14.11. se třída 7.C, část třídy 7.B a 5 žáků ze 7.A zúčastnili exkurze na Chodsko. Přestože nám počasí nepřálo, byla zima a pršelo, na náladě účastníků to patrné nebylo.

Autobus nás nejprve zavezl do obce Koloveč, kde jsme si prohlédli soukromé Muzeum řemesel a viděli takové zajímavosti, jakou jsou například pracovní nástroje hřebenáře nebo čepici vyrobenou z houby choroše (když chudí neměli na jinou pokrývku hlavy). Také jsme pozorovali práci na hrnčířském kruhu a mohli si koupit místní keramiku.

Dalším cílem našeho putování byl zámek v Horšovském Týně. Překvapil nás svou zachovalostí a vybaveností. Místní průvodci byli přichystáni pouze pro nás, protože jinak je zámek od listopadu uzavřen.

Poslední zastávkou naší cesty bylo muzeum železnice v Domažlicích.  Tam si přišli na své hlavně kluci. Všichni však ocenili procházku po domažlickém náměstí a ochutnávku místního rychlého stravování.

Exkurze se velmi vydařila, ale večer jsme se všichni rádi vrátili do tepla svých rodin.