Výlet šesťáků do Prahy

Šesťáci zavítali 11. prosince do předvánoční Prahy. V divadle Hybernia zhlédli muzikál Sněhová královna volně zpracovaný podle pohádky H. Ch. Andersena. V muzikálu jim zazpívali Mahulena Bočanová, Ivana Korolová, Peter Strenáčik, Jan Kopečnýa další. Poté absolvovali prohlídku Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí. Uchvátily je především soukromé a audienční prostory arcibiskupa, kam se běžně veřejnost nedostane.

Vyučující 6. ročníku

Turnaj v sálové kopané

Dne 29.11. se žáci 8. a 9. třídy ZŠ Vorlina zúčastnili finálového turnaje v sálové kopané ve městě Benešov. Turnaj zpříjemnila svou návštěvou fotbalová legenda Ján Geleta (majitel stříbrné medaile z LOH 1964). Pan Geleta o přestávce vyprávěl svůj fotbalový příběh a podělil se o pár cenných rad.

V prvním zápase proti ZŠ Ondřejov se nám nedařilo v koncovce, naopak soupeř trestal téměř z každé šance, což vedlo k prohře 2:5. Do druhého zápasu proti ZŠ Bystřice nastoupili žáci s větší pokorou, a hlavně chutí poprat se o co nejlepší výsledek. Bystřici jsme bez problému přehráli a zaslouženě vyhráli 2:0. Do posledního zápasu proti ZŠ Sídliště jsme vzhledem k výsledkům ostatních zápasů stále šli s nadějí na celkové 1. místo v turnaji, stačilo Sídliště porazit v základní hrací době. I přes obrovskou snahu a výborný týmový výkon se nám nepodařilo vyhrát a zápas skončil remízou 2:2. V turnaji jsme nakonec obsadili celkové 2. místo.

Sestava: Dominik Ježek, Lukáš Krňanský ©, Marek Pešek, Filip Vávra, David Rek, Jan Žirovnický, Jakub Švec

Vánoční jarmark

pozvánkabb

pozvánka

Sedmáci na exkurzi na Domažlicku

V úterý 14.11. se třída 7.C, část třídy 7.B a 5 žáků ze 7.A zúčastnili exkurze na Chodsko. Přestože nám počasí nepřálo, byla zima a pršelo, na náladě účastníků to patrné nebylo.

Autobus nás nejprve zavezl do obce Koloveč, kde jsme si prohlédli soukromé Muzeum řemesel a viděli takové zajímavosti, jakou jsou například pracovní nástroje hřebenáře nebo čepici vyrobenou z houby choroše (když chudí neměli na jinou pokrývku hlavy). Také jsme pozorovali práci na hrnčířském kruhu a mohli si koupit místní keramiku.

Dalším cílem našeho putování byl zámek v Horšovském Týně. Překvapil nás svou zachovalostí a vybaveností. Místní průvodci byli přichystáni pouze pro nás, protože jinak je zámek od listopadu uzavřen.

Poslední zastávkou naší cesty bylo muzeum železnice v Domažlicích.  Tam si přišli na své hlavně kluci. Všichni však ocenili procházku po domažlickém náměstí a ochutnávku místního rychlého stravování.

Exkurze se velmi vydařila, ale večer jsme se všichni rádi vrátili do tepla svých rodin.

Turnaj  ve florbalu

Ve čtvrtek 29.11. se zúčastnil náš tým, Draci, okresního kola ve florbalu. Turnaj proběhl na ZŠ Dukelská v Benešově.

Celkem se nás tam setkalo 9 družstev. Byli jsme rozděleni do 2 skupin, kde si zahrál každý s každým.  I když jsme vždy zápas nevyhráli, všichni jsme bojovali o každý míček a navzájem se povzbuzovali, podat, co nejlepší výkon. Celkově jsme skončili na 7. místě.

Ze soutěže jsme si odnesli krásné sportovní zážitky a odhodlání, být příští rok úspěšnější.

tým Draci a ved. týmu Lisková

SOUTĚŽ ODBORNÝCH DOVEDNOSTÍ

V úterý 28.11.2017 se naši dva žáci z 9.A – Patrik Jelínek a Marek Pešek – zúčastnili soutěže odborných dovedností na ISŠ technické v Benešově. Svědomitě plnili zadané úkoly od mistrů odborného výcviku, ale nepovedlo se jim umístnit na stupíncích vítězů.

J. Matějovská

Návštěva Senátu

Návštěva Senátubb

Ve středu 22.11.2017 deváté ročníky navštívily Senát. Pod vedením paní průvodkyně si žáci prohlédli Valdštejnský palác a seznámili se s jeho historií. Potom jsme v zasedací síni senátorů usedli na místa pro tisk  a vyslechli jsme informace o minulém i současném využití těchto prostor. Druhou částí naší exkurze byla návštěva Muzea Karlova mostu a projížďka na lodi po Vltavě. Obě exkurze se žákům líbily a byly pro ně přínosem.

Třídní učitelky 9.A a 9. B

Žáci I.stupně  vyhráli Regionální přebor v šachu

Do Benešova na Regionální kolo přeboru v šachu škol jsme tentokrát vyslali dvě prvostupňová družstva. Družstvo ve složení Adam Slavík, Vojtěch Vopálka, Barbora Slavíková, Matěj Fiala, Petr Jíša skončilo na prvním místě před družstvem Týnce nad Sázavou a Sázavou A  a postoupilo do krajského kola, které se bude konat 7.12. tradičně v Neratovicích! Všichni hráči hráli výborně a první místo vyhráli s velkým náskokem 2 bodů. Naše druhé družstvo ve složení Zdeněk Šťastný, Matyáš Kohout, Vít Duda, Adéla Janoušová nemělo postupové ambice, pro děti to byl většinou první šachový turnaj. Družstvo skončilo desáté. Všem hráčům děkujeme za reprezentaci školy a v krajském kole přejeme hodně štěstí a co nejlepší umístění.

Ivo Hradecký

ŠKOLNÍ KOLO DĚJEPISNÉ OLYMPIÁDY

Letos probíhá 47. ročník dějepisné olympiády  zaměřený na téma „To byla první republika aneb Československo v letech 1918 – 1938“. 14. listopadu se uskutečnilo na Vorlině školní kolo dějepisné olympiády. Zúčastnilo se ho 9 žáků, ale úspěšnými řešitelkami byly jen 2 žákyně - Anna Malinovská (1. místo) z 9. A, Veronika Exnerová (2. místo) z 9. A a postupují do okresního kola. Gratulujeme!

Mgr. Jindra Toulová

Beseda s Andorem Šándorem

16. listopadu proběhla pro vorlinské žáky 9. ročníku beseda s brigádním generálem Andorem Šándorem. Pan Šándor je český voják, generál v záloze a bezpečnostní poradce. Pohovořil s žáky o své práci - vykonával službu v nejvyšších vojenských a bezpečnostních složkách našeho státu. Přiblížil posluchačům téma migrační krize, profesionální armády ČR, fungování organizace NATO.   Ukázal jim prostřednictvím videozáznamu výcvik elitní vojenské armádní jednotky v Prostějově.  Žáci položili přednášejícímu několik otázek, líbila se jim beseda, poděkovali potleskem.

Mgr. Jindra Toulová