Evropa ve škole....

V měsíci dubnu 2017 se na naší škole konalo opět krajské kolo soutěže Evropa ve škole.Opět se velmi dobře umístili žáci ZŠ Vorlina. Děkuji porotcům výtvarné i literární části soutěže a přikládám obě výsledkové listiny. Do celorepublikového kola postupují práce prvních tří žáků. Též práce za udělená čestná uznání. Přejeme úspěch v republikové soutěži  konané v Českém Krumlově.

Projekt Edison

fotobb

Dne 16.5.2017 jsme se seznámili v učebně HV s Kerry. Povídala nám o své zemi a životě. Seznámila nás  s jídlem, zvyky, hudbou a zvířaty v její zemi. V odpoledních hodinách jsme šli na vycházku.
Šli s námi: Golnar (Irán), Kerry (Čína), Piran (Indie), Mari-Eve (Kanada). Měli jsme možnost o nich zjistit různé informace. Většina žáků se ptala na otázky jako např. co mají rádi, co dělají za sport, kolik jim je let… Další možnost byla se s nimi vyfotit. Myslím, že jsme si vycházku užili a byl to hezký zážitek.

K. Hatláková, E. Firlová 6.A

Projekt EDISON začal!

V pondělí 15. 5. na naší škole začal celotýdenní projekt Edison. Ráno byli na nádvoří školy slavnostně přivítáni zahraniční stážisté, kteří se následně představili žákům. Poté se seznámili s naší školou a vedli první zajímavé hodiny pro naše studenty. Odpoledne spolu s žáky 7. a 8. ročníků navštívili zámecký park a jeho okolí. Naši žáci jim sdělili základní informace o našem městě a postupně se všichni navzájem více a více poznávali a seznamovali. Zítra pokračujeme a průběžně vás budeme se žáky prostřednictvím článků seznamovat se zážitky z jednotlivých dnů.

Projekt na SPŠ

Ve dnech 10.5. a 11.5. se vybraní žáci 8. Ročníku zúčastnili projektových dnů na SPŠ, které byly zaměřeny na volbu povolání.

10.5. – Strojírenská praxe

Žáci si vyzkoušeli programovaní na CNC strojích. Shlédli výrobu kuličky pomocí těchto strojů. Vyzkoušeli s i ovládání malých robotů na přesun věcí. Sami si vyrobili jednoduchý hlavolam z drátu, který nebylo jednoduché vyřešit.

11.5. – Výuka v laboratořích

Žáci prováděli různé pokusy a technická měření z oblasti fyziky a chemie. Pracovali s posuvným měřítkem a určovali různé odchylky. Z oblasti chemie dělali pokusy s chemickými látkami a viděli chemické jevy. Na počítačích si vyzkoušeli program na tvorbu nábytku, pomocí něhož navrhli stůl ve 3D.

Oba tyto dny byly velice pěkně připravené a žáci si odnesli nové poznatky.

Jitka Bohatová

Soutěž Pohár rozhlasu

Měsíc květen je na základních školách měsícem lehké atletiky.

NÁVŠTĚVA EKOCENTRA A VÝSTAVY

Ve dnech  10. 5. – 12. 5. navštívili žáci třetích ročníků Ekocentrum. Výukový program nás tentokrát zavedl do zámeckého parku. Děti se převtělily do podoby stromu a na vlastní kůži si formou her vyzkoušely působení různých přírodních vlivů, které ovlivňují život a vzhled lesního království.

V těchto dnech jsme se objevili v Ekocentru ještě jednou, a to z důvodu zhlédnutí výstavy „Plody naší přírody“. Jedná se o výtvarnou soutěž, kde se žáci ze všech tří tříd ve své kategorii podělili o první tři místa. Gratulujeme!

učitelky třetích tříd

Úspěch v soutěži pro žáky

s předurčením k vědecké kariéře

Atletické štafety

Ve středu 3.5.2017 na stadionu Na Lukách probíhaly atletické štafety 1. stupně. Od nás se zúčastnili žáci od 1. do 5. tříd. I když jsme se snažili, letos nám to moc neběhalo a po součtu 3 štafet jsme získali diplom za 6. místo. Všechny závodníky chválíme za prima chování.

K.Smržová, H.Němcová

Okresní finále McDonald´s Cup

Ve čtvrtek 4. května se 14 chlapců ze 4. a 5. tříd opět sešlo ve Vlašimi Na Lukách, aby se utkali s dalšími 7 týmy o postup do krajského finále. Týmy byly rozděleny do 2 skupin po 4. Tým ZŠ Vorlina po 3 úspěšných zápasech postoupil jako první ze skupiny a v semifinále se utkal s týmem ZŠ Votice, bohužel neúspěšně. Následoval poslední zápas se ZŠ Jankov o 3. a 4. místo, kde chlapcům bohužel štěstí také nepřálo a proto se nakonec museli spokojit se 4. místem.

Děkuji všem zúčastněným chlapcům za skvělé sportovní výkony a i tentokrát velice děkuji dalšímu  trenérovi, panu Vilimovskému, za pomoc a ochotu věnovat nám svůj volný čas.

Kateřina Blahoušová