Projekt Edison – čtvrtek

Během dnešního dne opět vedli zahraniční stážisté zajímavé hodiny pro naše studenty. Byla zde možnost seznámit se s jinou kulturou, zvyky a tradicemi, ochutnat zajímavá jídla nebo se naučit několik slov v kantonštině, francouzštině a dalších jazycích. Hlavně si ale naši žáci důkladně procvičují angličtinu a kladou stážistům otázky.

Eliška Brejdová, Veronika Exnerová a Jáchym Hladký připravili pro stážisty prezentaci o České republice, která se setkala s velkým úspěchem. Během odpoledního vyučování stážisté navštívili hodiny tělesné výchovy a Člsp.
Projekt Edison je kladně hodnocen ze všech stran, z čehož máme velkou radost. Zítra nás čeká velké finále.

Níže naleznete fotografie z proběhlých akcí a krátký článeknašich žáků, kteří hodnotí průběh projektu. Můžete si tak přečíst, jak samotní žáci vnímají tento projekt.

Edison - středa

Středa 17.5.  - GLOBAL VILLAGE

Dnes jsme společně “navštívili” Hongkong, Kanadu, Čínu,Gruzii, Francii, Írán a Indii. Ochutnali jsme francouzskou marmeládu, sušenou chobotnici, javorový sirup a další dobroty. Zkusili jsme si napsat něco čínskými znaky. Viděli jsme ukázky např. národních tanců nebo písma. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o výše jmenovaných zemích. Největší úspěch v jídle měla marmeláda, javorový sirup, toasty s burákovým máslem a kondenzovaným mlékem. Naopak chobotnice mnohým žákům nechutnala, ale pak se našli i takoví jedinci, kterým chutnala. Dnešek byl užitý den a myslím, že si ho jak stážisté, tak žáci naší školy užili!

Kateřina Hromasová 8. B

Středa 17.5.- GLOBAL VILLAGE

Středa se stážisty se nesla ve velmi pohodovém duchu. Opět jsme se dozvěděli hodně informací o jiných státech a kulturách. Ochutnali jsme typická jídla a nápoje. Dozvěděli jsme se mnoho o symbolech typických pro tamní země a opět jsme se snažili se stážisty mluvit. Hodně jsme se nasmáli a užili si spoustu zábavy.

Jedna z velmi oblíbených pochutin, jež nám byly nabízeny, byl javorový sirup typický pro kanadskou zemi. Ochutnali jsme však i čínský čaj a ti odvážnější jedinci i sušenou chobotnici.
Hlavní atrakcí bylo čtení budoucnosti z knížky od íránské dívky Golnar. Myslím, že tím nám všem (hlavně dívkám) trošku zamotala hlavu.
Na konci dne jsme si pak společně zazpívali několik anglických písniček a poté dokonce i pár českých, mezi ně nemohl nepatřit Karel Gott a jeho proslulý ,,Trezor”.

Celkově tak můžu říci, že se den více než vydařil a doufám, že i milí stážisté si ho užili tak jako my.

Adéla Štěpánková, 9. B

Evropa ve škole....

V měsíci dubnu 2017 se na naší škole konalo opět krajské kolo soutěže Evropa ve škole.Opět se velmi dobře umístili žáci ZŠ Vorlina. Děkuji porotcům výtvarné i literární části soutěže a přikládám obě výsledkové listiny. Do celorepublikového kola postupují práce prvních tří žáků. Též práce za udělená čestná uznání. Přejeme úspěch v republikové soutěži  konané v Českém Krumlově.

Projekt Edison

fotobb

Dne 16.5.2017 jsme se seznámili v učebně HV s Kerry. Povídala nám o své zemi a životě. Seznámila nás  s jídlem, zvyky, hudbou a zvířaty v její zemi. V odpoledních hodinách jsme šli na vycházku.
Šli s námi: Golnar (Irán), Kerry (Čína), Piran (Indie), Mari-Eve (Kanada). Měli jsme možnost o nich zjistit různé informace. Většina žáků se ptala na otázky jako např. co mají rádi, co dělají za sport, kolik jim je let… Další možnost byla se s nimi vyfotit. Myslím, že jsme si vycházku užili a byl to hezký zážitek.

K. Hatláková, E. Firlová 6.A

Projekt EDISON začal!

V pondělí 15. 5. na naší škole začal celotýdenní projekt Edison. Ráno byli na nádvoří školy slavnostně přivítáni zahraniční stážisté, kteří se následně představili žákům. Poté se seznámili s naší školou a vedli první zajímavé hodiny pro naše studenty. Odpoledne spolu s žáky 7. a 8. ročníků navštívili zámecký park a jeho okolí. Naši žáci jim sdělili základní informace o našem městě a postupně se všichni navzájem více a více poznávali a seznamovali. Zítra pokračujeme a průběžně vás budeme se žáky prostřednictvím článků seznamovat se zážitky z jednotlivých dnů.

Projekt na SPŠ

Ve dnech 10.5. a 11.5. se vybraní žáci 8. Ročníku zúčastnili projektových dnů na SPŠ, které byly zaměřeny na volbu povolání.

10.5. – Strojírenská praxe

Žáci si vyzkoušeli programovaní na CNC strojích. Shlédli výrobu kuličky pomocí těchto strojů. Vyzkoušeli s i ovládání malých robotů na přesun věcí. Sami si vyrobili jednoduchý hlavolam z drátu, který nebylo jednoduché vyřešit.

11.5. – Výuka v laboratořích

Žáci prováděli různé pokusy a technická měření z oblasti fyziky a chemie. Pracovali s posuvným měřítkem a určovali různé odchylky. Z oblasti chemie dělali pokusy s chemickými látkami a viděli chemické jevy. Na počítačích si vyzkoušeli program na tvorbu nábytku, pomocí něhož navrhli stůl ve 3D.

Oba tyto dny byly velice pěkně připravené a žáci si odnesli nové poznatky.

Jitka Bohatová

Soutěž Pohár rozhlasu

Měsíc květen je na základních školách měsícem lehké atletiky.

NÁVŠTĚVA EKOCENTRA A VÝSTAVY

Ve dnech  10. 5. – 12. 5. navštívili žáci třetích ročníků Ekocentrum. Výukový program nás tentokrát zavedl do zámeckého parku. Děti se převtělily do podoby stromu a na vlastní kůži si formou her vyzkoušely působení různých přírodních vlivů, které ovlivňují život a vzhled lesního království.

V těchto dnech jsme se objevili v Ekocentru ještě jednou, a to z důvodu zhlédnutí výstavy „Plody naší přírody“. Jedná se o výtvarnou soutěž, kde se žáci ze všech tří tříd ve své kategorii podělili o první tři místa. Gratulujeme!

učitelky třetích tříd