rodiče vítáni

Atletická minipřípravka

14.11.2016 nebude z důvodu školení učitele

21.11.2016  nebude z důvodu školení učitele

Regionální kolo Přeboru škol v šachu

Je tradicí, že se začátkem listopadu v Benešově koná Regionální kolo Přeboru škol v šachu. Letos se do hotelu Pošta opět sjela družstva z Benešovska a Kutnohorska. My jsme měli zastoupení v kategorii 1. stupně, kde o dvě postupová místa bojovalo šest družstev systémem každý s každým. Školu poprvé reprezentoval Matěj Fiala. A byl velmi úspěšný, když vyhrál všechny své partie. Ostatní (Jakub Vojta, Adam Slavík, Barbora Slavíková, Vojtěch Vopálka) už s přebory mají zkušenosti a hráli také dobře, tak z toho byl jednoznačný postup do krajského kola. Všechny zápasy jsme vyhráli, prohráli z dvaceti pouze dvě partie (ostatní vyhráli) a skončili o 6,5 bodu první před družstvem ZŠ Sázava A. Všem klukům a Barče gratulujeme a děkujeme za reprezentaci a těšíme se na krajské kolo, ve kterém bude naším cílem postoupit do finále.

Ivo Hradecký

PRUSKO-RAKOUSKÁ VÁLKA 1866 A VLAŠIM

Pro žáky 8. ročníku si 7. listopadu připravil PhDr. Jindřich Nusek přednášku na téma „Prusko-rakouská válka 1866 a Vlašim“. Žáci si vyslechli zajímavosti ohledně zbraní, uniforem, bitev, o Prušácích v okupovaném regionu. V Trhovém Štěpánově, Domašíně, Vlašimi se usadili pruští kyrysníci a dragouni, domácí obyvatelstvo je muselo povinně ubytovat a živit.

Ve vlašimském zámku, který v té době vlastnil Carlos Auersperg, sídlili pruští oficíři a generální guvernér okupovaných Čech. Po uzavření míru a odchodu pruských vojáků z města se zde rozšířila epidemie cholery. Carlos Auersperg z Vlašimi se stal prvním předsedou vlády Předlitavska (1867).

Žákům se přednáška i prezentace dobových fotografií líbila a ocenili přednášejícího potleskem.

Mgr. Jindra Toulová

Kroužek florbalu

dne 10.11. není kroužek florbalu z důvodu konání třídních schůzek

Návštěva Ekocentra

V listopadu žáci 3. tříd navštívili výukový program v Ekocentru Vlašim „ Cesta za papírem“. Objevovali jeho historii, hravou formou se seznámili s výrobou i tříděním papíru. Poučili se, kam je potřeba použitý papír odnést. Ve skupinkách děti vymýšlely různé nápady, jak mohou papírem šetřit, navázaly na znalosti z učiva Čls. Odměnou za aktivní přístup k programu bylo zhotovení vlastnoručně vyrobeného recyklovaného papíru. Děkujeme pracovníkům Ekocentra Vlašim za příjemný pobyt i vhodně připravený program.

učitelky 3. tříd

Coca – Cola Cup 2016 - 2017 - turnaj v kopané

fotobb

Po snadném vítězství v kvalifikačním kole postoupili chlapci druhého stupně do 1.kola této soutěže.

To se uskutečnilo 1.11.2016 ve Stříbrné Skalici. Turnaje se zúčastnila mužstva Stříbrné Skalice, Mnichovic a Říčan. Naši kluci ve všech utkáních zvítězili,dali celkem 18 branek a žádnou neobdrželi. Chlapci postupují do dalšího kola,které se bude konat na jaře příštího roku.

J. Lizáková

HRA NA VOLBY V „7“

Sedmáci si zahráli na volby. Nejprve se při vyučování dozvěděli, jak
volby probíhají, proč jsou důležité, jaká volební práva se uplatňují,
kdy se volí kandidáti do příslušných úřadů. V dalších hodinách výchovy
k občanství si sami vytvořili své politické strany, pojmenovali je a
sestavili volební programy. Vybrali si kandidáty a vytvořili hlasovací
lístky. Když si na počítači, či ručně vyrobili vlastní „občanské
průkazy“, přistoupili ke hře na volby, zkusili si být voličem,kandidátem.

Akce se vydařila, volební komise složená z vybraných žáků
zhodnotila volby jako „legitimí a regulérní“.
                                                              Mgr.Jindra Toulová

Den jazyků

V pátek 30. 9. se žáci 8. a 9. ročníku naší školy zúčastnili programu studentů Obchodní akademie ve Vlašimi k příležitosti Evropského dne jazyků.

Každá třída obchodní akademie si v rámci projektového dne s názvem S knihou po Evropě připravila krátkou prezentaci (scénku) na téma předem vylosovaného literárního díla. Prezentace probíhaly v různých jazycích, převažovala však angličtina. Naši žáci tak měli možnost ověřit si své jazykové znalosti zábavnou formou.

Žákům i vyučujícím se prezentace líbily a celkově program zhodnotili za zdařilý.

E. Langrová

Exkurze - ČNB

3.10. vyjeli žáci 8.A a 8.B na exkurzi do ČNB v Praze. Zde se v programu „Lidé a peníze“ seznámili s historií a hlavními úkoly této banky. V expozici, která se nacházela v jednom z trezorů banky, si prohlédli vývoj peněz a vyzkoušeli si ochranné prvky na pravých bankovkách. Jejich pozornost upoutal kontejner  v kterém bylo 100.000.000,- Kč. V závěru návštěvy ČNB si zasoutěžili a měli možnost si potěžkat zlatou cihlu.

Exkurze byla doplněna historií a procházkou po Staroměstském náměstí a královské cestě.

Jitka Bohatová

Běh naděje

Běh naděje je humanitární nezávodní akce zaměřená na prevenci proti nádorovému onemocnění, spojená s veřejnou sbírkou na výzkum tohoto onemocnění. Probíhá po celé republice a patří mezi nejmasovější akce.

Ve Vlašimi proběhl Běh naděje ve čtvrtek 22. 9. v zámeckém parku. Naši žáci prvního i druhého stupně se ho zúčastnili v hojném počtu. Každý žák si vybral trasu, jakou chtěl proběhnout, projít nebo projet na kole. Již ve škole byli seznámeni s hlavní myšlenkou této akce, že není závodní, ale zaměřena na boj proti rakovině, spojena s veřejnou sbírkou na podporu výzkumu těchto onemocnění. Žáci i učitelé finančně přispěli na dobrou věc. Všichni měli dobrý pocit, že i my můžeme pomoci. Rovněž jsme si za krásného slunečního počasí odpoledne hezky užili.

Učitelé a žáci ZŠ Vorlina

Zvolte stranu: Předchozí strana 11 | 12